porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

z życia wzięte

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT - karta techniczna produktu.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

ilość tematów: 8
Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-004

Inwazja lodu na dachu i rynnach pływalni

Opublikowano: 2017-12-13
Aktualizacja: 2023-09-01

Muszę przyznać, że rozwiązując różne problemy budowlane, czasami trafiam nie tylko na nietypowe, ale i zagadkowe. Użytkownik pływalni miejskiej zwrócił się o pomoc w rozwiązaniu właśnie dziwnego problemu.


W ciągu kilku dni wiosny rynny i spusty dachowe zamieniły się w górę lodową. Oprócz zalegającego wszędzie sopli lodu na dachu, do wnętrza budynku napływała woda zalewając ściany zewnętrzne do tego stopnia, że cegły przesiąkły na całej grubości muru. W poprzednich latach takich objawów nie było. Wezwani projektanci oraz wykonawcy - bezradnie tylko rozkładali ręce. Temat trafił do mnie jako ostatniej deski ratunku.



Inwazja lodu.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość płatna
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe pływalnie porady inwestorom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-007

Problemy z kamiennym fundamentem zabytkowej plebanii

Opublikowano: 2017-12-28
Aktualizacja: 2023-09-02

Piętrowy murowany budynek plebanii obok kościoła i klasztoru Dominikanów (zbudowa­nych w roku 1756) uległ w ro­ku 1992 poważnemu pożarowi. Spaliło się piętro i dach. W latach 1993 - 1994 plebanię odbudowano, tj. wymurowano no­we ściany piętra i wykonano nową więźbę dachową. Niestety, odbudowa piętra nie została dopasowana do zabyt­kowego charakteru budynku. Nie było to odtworzenie konstrukcji ścian pierwotnie ceglanych, a wręcz przeciwnie - za namową lokalnego wykonawcy, zastosowano następujący układ warstw (licząc od wewnątrz): bloczki silikatowe grubości 25 cm, styropian FS-15 gru­bości 8 cm, bloczki silikatowe grubości 12 cm.


W roku 1998 z inicjatywy lokalnego wykonawcy budynek został dodatkowo ocieplony metodą lekką-mokrą - w części parterowej styropianem FS-15 grubości 6 cm, a w ościeżach okien styropianem grubości 3 cm. Ocieplenie ościeży powtórzono także i na piętrze, po czym ściany ple­banii pokryto akrylowym tynkiem cienkowarstwowym o strukturze kornika 2 mm.


Oryginalny fundament zbudowany był z polnego kamienia ciosanego z miejscowymi wtrąceniami z cegły ceramicznej ręcznie formowanej - murowanych na słabej zaprawie wapiennej. Obecny wykonawca wpadł na "genialny" pomysł, który zrealizowano, tj. fundament oklejono styropianem grubości 5-8 cm, który pokryto warstwą szpachlowaną i naniesiono akrylową wy­prawę mozaikową w kolorze ciemnobrązowym.


Dwa lata później w strefie cokołów pokazały się procesy korozji biolo­gicznej oraz coraz liczne spękania i odspojenia wyprawy mozaiko­wej. Spękaniu uległy także płytki wyłożeń schodów do podziemia i ich murków. W roku 2006 szukano pomocy u kilku inżynierów budownictwa z uprawnieniami, ale żaden nie podjął się wskazać sensownego rozwiązania problemu. W końcu proboszcz zwrócił się do mnie o konsultacje.



Popękany tynk mozaikowy na cokole.
Jerzy B. Zembrowski

Destrukcja tynku mozaikowego na obudowie schodów do piwnicy.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość płatna
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze elewacje fizyka budowli fundamenty iniekcje spajające kamień naturalny nadproża obiekty sakralne obiekty zabytkowe renowacje

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-008

Fatalne ocieplenie ścian parteru plebanii - studium przypadku

Opublikowano: 2017-12-29
Aktualizacja: 2022-11-08

Na elewacji plebanii (z tematu 7) już po dwóch latach od ocieplenia ścian parteru zaczęły pojawiać się pierwsze spękania w narożach okien i drzwi oraz przebarwienia, a także pleśń w kolorze zielonkawym i szarym - szczególnie intensywne w północnej części budynku. W strefie tuż nad cokołem na elewacji pojawiły się silne zielone naloty glonów, zaś na całej wysokości parteru widać było wyraźne ślady po wypływającym ze ścian kondensacie pary wodnej - w kolorze szarym i zielonym.

Wszystko to nie tylko poważnie szpeciło elewację, ale dostarczało problemów w eksploatacji. We wszystkich pomieszczeniach bowiem zimą występowało wyraźne ochłodzenie powietrza, co utrudniało zamieszkanie oraz powodowało zbyt duże straty ciepła i zawyżało rachunki za olej opałowy do kotła zasilającego instalację c.o.


Pleśń i spękania na elewacji parteru.
Jerzy B. Zembrowski

Pleśń i spękania na elewacji parteru.
Jerzy B. Zembrowski

Zakwity glonów nad cokołem.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość płatna
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze fizyka budowli elewacje obiekty zabytkowe ocieplenia renowacje ruch ciepła i wilgoci zagrzybienia porady inwestorom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-010

Wymuszona termorenowacja ścian piętra w zabytkowej plebanii

Opublikowano: 2020-10-09
Aktualizacja: 2023-09-02

Kiedy opisany w temacie 7 i 8 piętrowy murowany budynek zabytkowej plebanii obok kościoła i klasztoru Dominikanów z roku 1756 uległ w ro­ku 1992 poważnemu pożarowi, to rok później plebanię odbudowano opierając się na doświadczeniu lokalnych parafian działających bardziej lub mniej w budownictwie. Niestety, nie wykonano projektu odbudowy i w efekcie wymurowano no­we ściany piętra wg pomysłu i możliwości wykonawców. Na piętrze wymurowano ściany z następujących warstw (licząc od wewnątrz): bloczki silikatowe grubości 24 cm, styropian FS-15 gru­bości 8 cm, bloczki silikatowe grubości 12 cm, akrylowy tynk cienkowarstwowy.


W kolejnych latach nie osiągano zimą wymaganych temperatur powietrza wewnętrznego, a wiosną i latem wyczuwało się silną stęchliznę. Na elewacji oraz w ościeżach okien pojawiły się glony i szare plamy z zaciekami, a w narożnikach okien pojawiły się skośne pęknięcia wyprawy elewacyjnej.



Pęknięcia tynku w narożach ościeży.
Jerzy B. Zembrowski

Pęknięcia i glony na elewacji.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość płatna
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe termorenowacja fizyka budowli remonty elewacje

Jerzy B. Zembrowskitemat nr 709-014

Problemy z hydroizolacją budynku dostawionego "plomby"

Opublikowano: 2020-10-09

Istniejący niepodpiwniczony budynek szkoleniowo-wypoczynkowy pewnej dużej firmy zlokalizowany u podnóża góry został rozbudowany w ten sposób, że dobudowano do jego ściany szczytowej budynek nowy większy i z podpiwniczeniem. Cechą charakterystyczną lokalizacji jest to, iż oba budynki postawiono na dość stromym zboczu tuż nad potokiem. Sporządzono stosowny projekt budowlany i realizowano budowę. Kiedy budowa stanu surowego miała się ku końcowi, tj. wykonano już zadaszenie nowego budynku, okazało się, że po ulewnym deszczu piwnice zostały silnie zalane wodą spiętrzającą się do 100 cm. W czasie kiedy ulewne deszcze trwały kilka dni, trzy pracujące ciągle duże pompy nie nadążały z usuwaniem wody z piwnic. Temat trafił do mnie.



Strefa przylegania fundamentu budynku nowego (z prawej) do istniejącego.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe fizyka budowli fundamenty hydroizolacje plomby porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy B. Zembrowskitemat nr 709-015

Niekonwencjonalny taras z problemami

Opublikowano: 2020-10-11

Pewien minister kupił od developera okazały dom pod Warszawą, do którego projekt wykonała pracownia architektoniczna. Już podczas pierwszej zimy pojawiły się mokre plamy na stropie parteru, nad którym znajdował się rozległy taras. Inwestor zażądał od developera usunięcia wad, co ten wezwawszy podwykonawcę zdemontował wszystkie warstwy tarasu i ... ułożył je ponownie - zgodnie z projektem budowlanym. Podczas najbliższej zimy mokre plamy na stropie pojawiły się znowu i to z większym nasileniem. Wezwany developer i wykonawca bezradnie rozłożyli ręce, a potem wezwali projektanta, by ten określił przyczynę takiego stanu.


Architekt po kilku dniach przemyśleń i  analizy swojego projektu błędów nie znalazł i odpisał, iż przyczyna leży w niedbałym wykonawstwie lub zastosowanych przeterminowanych produktach. Developer więc roszczenia ministra odrzucił, ale jednocześnie zastrzegł, że wykona stosowne poprawki jeśli jakiś ekspert wskaże przyczyny takiego stanu rzeczy i poda technologię usunięcia przyczyny. W rozmowie z kupcem powiedział, iż on i jego inżynierowie nie wiedzą co jest przyczyną tego stanu i zastrzegł, że z czymś takim mają do czynienia po raz pierwszy. Minister widząc, iż nic już tą drogą nie wskóra, zwrócił się do mnie o pomoc.



Mokre plamy i wykwity na suficie salonu.
Jerzy B. Zembrowski

Mokre plamy i wykwity na suficie salonu.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze tarasy porady inwestorom

Jerzy B. Zembrowskitemat nr 709-017

Nowe, a już przeciekające balkony wspornikowe

Opublikowano: 2020-10-12

Jedna ze znanych na rynku budowlanym firm developerskich zwróciła się do mnie o pomoc w rozwiązaniu poważnego problemu z 48 balkonami, które po 4 miesiącach od oddania budynku do eksploatacji już przeciekały i zdążyły wyrządzić sporo szkód. Stanąłem przed zadaniem nie tylko zbadania przyczyn tego stanu i podania technologii robót naprawczych, ale także ustalić winowajcę.



Z oddali balkony prezentowały się okazale.
Jerzy B. Zembrowski

Z bliska jednak pachniało fuszerką - tyle, że nie wiadomo czyjego autorstwa.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze balkony projekty wykonawcze projekty budowlane porady architektom porady inwestorom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-021

Chemoodporne izolacje w kanałach ściekowych celulozowni

Opublikowano: 2022-11-12

Wielu sądzi, że fizyka budowli dotyczy tylko budynków mieszkalnych. Nic bardziej błędnego! Fizyka budowli dotyczy wszelkich budynków i budowli - od mieszkalnych małych i wielorodzinnych, przez kubaturowe, komunalne czy przemysłowe, na zabytkowych skończywszy. Dotyczy także budowli drogowych, rzecznych, morskich, kolejowych i podziemnych czy podwodnych. Jednym słowem: wszelkich budowli - nie tylko na Ziemi, ale na dowolnej planecie - czyli wszędzie gdzie działają prawa fizyki. Jednym z takich na pozór dziwnych miejsc, są kanały ściekowe w celulozowni - temat niezwykle ciekawy.

Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty przecieki kanały ściekowe ścieki przemysłowe


7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.